2020 F350 Dually 6 Suspension Lift System RA Fox Adv Shocks- DSL
Zone Offroad now offers 6 standard lift kits for the 2020-2021 Ford F350 Super Duty DRW 4WD diesel trucks. These kits are based on the 6 standard kits for the 2020-2021 Ford Super Duty, updated specifically for use on the Dually applications. These new 6 lift kits are designed to be complete with everything needed to properly lift your new Super Duty to allow clearance for up to 37-38 tires. As with all Zone lift kits, these kits are backed by Factory Protection Plus, the comprehensive extended warranty giving you peace of mind on or off the road with a 5-year, 60,000-mile drivetrain warranty and Zone Offroad's limited lifetime warranty.
Zone Offroad now offers 6 standard lift kits for the 2020-2021 Ford F350 Super Duty DRW 4WD diesel trucks. These kits are based on the 6 standard kits for the 2020-2021 Ford Super Duty, updated specifically for use on the Dually applications. These new 6 lift kits are designed to be complete with everything needed to properly lift your new Super Duty to allow clearance for up to 37-38 tires. As with all Zone lift kits, these kits are backed by Factory Protection Plus, the comprehensive extended warranty giving you peace of mind on or off the road with a 5-year, 60,000-mile drivetrain warranty and Zone Offroad's limited lifetime warranty.
- Corrects suspension geometry with high strength radius arm drop brackets
- Forged pitman arm to correct steering angles
- Heavy duty fabricated track bar relocation bracket to re-center front axle
- Full length Diesel/ Gas specific coil springs for a smooth ride
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2020-2021 | Ford F-350 Super Duty |
This item is a package with the following components:
| Attributes | |
| Adjustable | No |
| Alternate Part Number | ZONF67F |
| Back Spacing | 4.5" |
| Back Spacing 2 | 4.5" |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Powdercoat |
| Front Lift Height | 6" |
| Front Lift Method | Coil Springs |
| Hazardous Material Code | N |
| Installation Difficulty | 3 out of 5 |
| Installation Time | 4-6 hrs |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lift Type | Suspension |
| Material | Steel |
| Max Tire Size | 37 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 37 x 12.5 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Rear Lift Height | 5" |
| Rear Lift Method | Block Kit |
| Required Tools | Wrenches: Standard |
| Requires Metal Cutting | No |
| Requires Welding | No |
| SDR Required Flag | N |
| Wheel Size | 20 x 9 |
| Wheel Size 2 | 18 x 9 |
| GTIN | 00810156366413 |