01-10 GM K2500 HD 6in Suspension System - FOX
It’s time to hang with the big boys. You can’t help but stand out with this 6 Lift Kit that lets you clear 35 tires. Get the look and performance you want out of your 4WD 2001 - 2010 Chevy/GM 1500/2500/3500 (HD) Trucks. Yet another kit from enthusiasts, for enthusiasts.
It’s time to hang with the big boys. You can’t help but stand out with this 6 Lift Kit that lets you clear 35 tires. Get the look and performance you want out of your 4WD 2001 - 2010 Chevy/GM 1500/2500/3500 (HD) Trucks. Yet another kit from enthusiasts, for enthusiasts.
- Heavy-duty differential skid slate improves offroad protection
- High-strength, 1/4 steel construction crossmembers corrects lower control arm geometry
- High-strength, CNC machined, replacement Steering Knuckles improve strength while correcting steering angles
- Rear lift block and longer U-bolts for easy installation and level stance
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2002-2006 | Chevrolet Avalanche 2500 |
| 2001-2003 | Chevrolet Silverado 1500 HD |
| 2005-2006 | Chevrolet Silverado 1500 HD |
| 2001-2004 | Chevrolet Silverado 2500 |
| 2001-2010 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2001-2006 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2007-2010 | Chevrolet Silverado 3500 HD |
| 2001-2006 | Chevrolet Suburban 2500 |
| 2001-2003 | GMC Sierra 1500 HD |
| 2005-2006 | GMC Sierra 1500 HD |
| 2001-2004 | GMC Sierra 2500 |
| 2001-2010 | GMC Sierra 2500 HD |
| 2001-2006 | GMC Sierra 3500 |
| 2007-2010 | GMC Sierra 3500 HD |
| 2001-2006 | GMC Yukon XL 2500 |
This item is a package with the following components:
| Attributes | |
| Accommodates Factory Wheels | See Notes |
| Adjustable | No |
| Alternate Part Number | ZONC4F |
| Back Spacing | 4.5" |
| Back Spacing 2 | 5.5" |
| Back Spacing 3 | 5.75" |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Powdercoat |
| Front Lift Height | 6" |
| Front Lift Method | Torsion Bar Drop |
| Hazardous Material Code | N |
| Installation Difficulty | 4 out of 5 |
| Installation Time | 8 hrs |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lift Type | Lift Kit |
| Max Tire Size | 35 x 12.5 |
| Max Tire Size 2 | 35 x 12.5 |
| Max Tire Size 3 | 35 x 12.5 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Rear Lift Height | 5" |
| Rear Lift Method | Cast Blocks |
| Requires Metal Cutting | No |
| Requires Welding | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Wheel Size | 16 x 8 |
| Wheel Size 2 | 17 x 9 |
| Wheel Size 3 | 20 x 9 |
| GTIN | 00810156360794 |