Down-Style Dragster Headers; BB Chevy; 2 1/4 in. x 2 3/8 in. Tubes with Standard Collector- HTC (Silver)
Hedman Husler Hedders is the longest standing hedder brand on the track today. With racing pedigree that go back more than fife decades, our designers know how to design and build hedders that ensure you get every bit of power out of your engine. We offer an extensive lineup of American Muscle Car hedders, most with a selection of tube sizes to meet any racer's performance needs. With Husler's legendary good quality and championship winning performance, it's no wonder the Husler Name continues to be the first choice among drag racers ant every level of the sport.
Hedman Husler Hedders is the longest standing hedder brand on the track today. With racing pedigree that go back more than fife decades, our designers know how to design and build hedders that ensure you get every bit of power out of your engine. We offer an extensive lineup of American Muscle Car hedders, most with a selection of tube sizes to meet any racer's performance needs. With Husler's legendary good quality and championship winning performance, it's no wonder the Husler Name continues to be the first choice among drag racers ant every level of the sport.
Information:
Slip On Style Race Collector; Conventional And Merge Collector Configurations| Attributes | |
| Application | Race Car |
| ASIN | B0073UANIE |
| Bolts/Studs Included | Yes, Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Catalytic Converter(s) Included | NO, No |
| Coating/Finish | Metallic Ceramic |
| Collector Attachment | 4-1/2", 4-1/2 in. |
| Collector Diameter | 4 1/2", 4 1/2 in. |
| Collector Size | 4-1/2", 4-1/2 in. |
| Collector Tube Size (in.) | 4.5 |
| Contents | Headers, Gaskets, Mounting Hardware, Headers, Gaskets, Mounting Hardware |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Crossover Pipe Included | NO, No |
| Cylinder Head Port Shape | Oval, Oval |
| E.O. # | No, No |
| Emission Code | Off Road |
| Emissions Notes | RACING HEDDER! Not legal for use on pollution controlled vehicles., RACING HEDDER! Not legal for use on pollution controlled vehicles. |
| Engine | Chevy BB, BB Chevy |
| Engine Make/Size | Chevy Big Block (396-454) |
| Finish | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic, HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| Finish Type | HTC SILVER (polished) Ceramic-metallic Coating, HTC SILVER (polished) Ceramic-metallic Coating |
| Flange Thickness | 0.375", 0.375 in. |
| Gasket Or Seal Included | Yes, Yes |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708925000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Header Finish | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic, HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| Header Material | Mild Steel, Mild Steel |
| Header Style | Stepped Downswept Dragster, Stepped Downswept Dragster |
| Life Cycle Status Code | Temporarily Unavailable |
| Material | Mild Steel |
| Motor Mounts (Included) | NO, No |
| Motor Mounts Included | NO, No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Notes | Down-Style Dragster Headers; SB CHEVY, Down-Style Dragster Headers; SB CHEVY |
| Package Contents | Headers, Gaskets, Mounting Hardware, Set of Headers, mounting hardware and gaskets |
| Port Shape | Oval |
| Primary Tube Diameter (in) | 2.25" x 2.375", 2.25 in. x 2.375 in. |
| Primary Tube Gauge | 18g, 18g |
| Quantity | Sold as a set., Sold as a set. |
| SDR Required Flag | N |
| Transmission Mount Included | NO |
| Transmission Mount/Crossmember (Included) | No, No |
| Transmission Mount/Crossmember Included | No |
| Tube Design | TORK-STEP Stepped Tubes |
| Tube Diameter | 2 1/4" x 2 3/8", 2-1/4 in. x 2-3/8 in., 2-1/4" x 2-3/8" |
| Tube Direction | Down Swept |
| Tube Material Thickness | 18g, 18g |
| Tube Size | 2.25 - 2.375, 2-1/4" x 2-3/8", 2-1/4 in. x 2-3/8 in. |
| Tuned | Yes, Yes |
| Weld-Up | No, No |
| with A.I.R. | No |
| with A.I.R. System | No, No |
| with EGR | No, No |
| Y-Pipe Included | No, No |
| GTIN | 00732611662390 |