FORWARD Design Sprint Car Headers; Chevy 360; 1 5/8 in. x 1 3/4 in. Tubes- HTC (Silver)
Hedman Husler Hedders is the longest standing hedder brand on the track today. With racing pedigree that go back more than fife decades, our designers know how to design and build hedders that ensure you get every bit of power out of your engine. We offer an extensive lineup of American Muscle Car hedders, most with a selection of tube sizes to meet any racer's performance needs. With Husler's legendary good quality and championship winning performance, it's no wonder the Husler Name continues to be the first choice among drag racers ant every level of the sport.
Hedman Husler Hedders is the longest standing hedder brand on the track today. With racing pedigree that go back more than fife decades, our designers know how to design and build hedders that ensure you get every bit of power out of your engine. We offer an extensive lineup of American Muscle Car hedders, most with a selection of tube sizes to meet any racer's performance needs. With Husler's legendary good quality and championship winning performance, it's no wonder the Husler Name continues to be the first choice among drag racers ant every level of the sport.
Information:
Standard And Forward Tube Design Available; Weld On Race Collector| Attributes | |
| Application | Sprint Car |
| Bolts/Studs Included | Yes, Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Class | Sprint, Sprint |
| Coating/Finish | Silver |
| Collector Attachment | 3", 3 in. |
| Collector Diameter | 3", 3 in. |
| Collector Size | 3", 3 in. |
| Collector Tube Size (in.) | 1.75 |
| Contents | Headers, Gaskets, Mounting Hardware, Headers, Gaskets, Mounting Hardware |
| Country of Origin (Primary) | US |
| E.O. # | No, No |
| Emission Code | Off Road |
| Emissions Notes | RACING HEDDER! Not legal for use on pollution controlled vehicles., RACING HEDDER! Not legal for use on pollution controlled vehicles. |
| Engine | Chevy SB 360, Chevy 360 |
| Engine Make/Size | Chevy 360 |
| Finish | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic, HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| Finish Type | HTC SILVER (polished) Ceramic-metallic Coating, HTC SILVER (polished) Ceramic-metallic Coating |
| Flange Thickness | 0.375", 0.375 in. |
| Gasket Or Seal Included | Yes, Yes |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708925000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Header Finish | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic, HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| Header Material | Mild Steel, Mild Steel |
| Header Style | Stepped Forward Design, Stepped Forward Design |
| Life Cycle Status Code | Temporarily Unavailable |
| Material | Mild Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Notes | Dirt Sprint Car Chev. 360 Motor; Forward Design, Dirt Sprint Car Chev. 360 Motor; Forward Design |
| Package Contents | Headers, Gaskets, Mounting Hardware, Set of Headers, mounting hardware and gaskets |
| Port Shape | N/A |
| Primary Tube Diameter (in) | 1.625" x 1.75", 1.625 in. x 1.75 in. |
| Primary Tube Gauge | 18g, 18g |
| SDR Required Flag | N |
| Tube Design | TORK-STEP Stepped Tubes |
| Tube Diameter | 1 5/8" x 1 3/4", 1-5/8" x 1-3/4", 1-5/8 in. x 1-3/4 in. |
| Tube Direction | N/A |
| Tube Material Thickness | 18g, 18g |
| Tube Size | 1.625, 1-5/8" x 1-3/4", 1-5/8 in. x 1-3/4 in. |
| Weld-Up | No, No |
| with A.I.R. | No |
| with A.I.R. System | No, No |
| with EGR | No, No |
| Y-Pipe Included | No, No |
| GTIN | 00732611655163 |