Dirt Late Model Headers; SB FORD w/374 Style Heads; Conventional; 1 7/8 in. x 2 in. Tubes; 3 1/2 in. Collector- HTC (Silver)
Hedman Husler Hedders is the longest standing hedder brand on the track today. With racing pedigree that go back more than fife decades, our designers know how to design and build hedders that ensure you get every bit of power out of your engine. We offer an extensive lineup of American Muscle Car hedders, most with a selection of tube sizes to meet any racer's performance needs. With Husler's legendary good quality and championship winning performance, it's no wonder the Husler Name continues to be the first choice among drag racers ant every level of the sport.
Hedman Husler Hedders is the longest standing hedder brand on the track today. With racing pedigree that go back more than fife decades, our designers know how to design and build hedders that ensure you get every bit of power out of your engine. We offer an extensive lineup of American Muscle Car hedders, most with a selection of tube sizes to meet any racer's performance needs. With Husler's legendary good quality and championship winning performance, it's no wonder the Husler Name continues to be the first choice among drag racers ant every level of the sport.
Information:
Thermal Protection Up To 1300 Deg.; Will Not Chip Or Peel; More Durable Than Chrome; Will Not Blue Or Discolor; Easy To Clean; Better Heat Insulation; Guaranteed Against External Rust-Through; Best High Temp Coating On The Market Today| Attributes | |
| Application | Automotive |
| ASIN | B0073UA3PM |
| Bolts/Studs Included | Yes, Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Catalytic Converter(s) Included | NO, No |
| Chassis Compatibility | G.R.T Style Chassis, G.R.T Style Chassis |
| Class | Late Models, Late Models |
| Coating/Finish | Ceramic Coated Mild Steel |
| Collector Attachment | 3-1/2", 3-1/2 in. |
| Collector Diameter | 3 1/2", 3 1/2 in. |
| Collector Size | 3-1/2", 3-1/2 in. |
| Collector Tube Size (in.) | 3.5 |
| Contents | Headers, Gasket, Mounting Hardware, Headers, Gasket, Mounting Hardware |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Crossover Pipe Included | NO, No |
| Cylinder Head | 374 Heads, 374 Heads |
| Cylinder Head Port Shape | Oval, Oval |
| E.O. # | No, No |
| Emission Code | Off Road |
| Emissions Notes | RACING HEDDER! Not legal for use on pollution controlled vehicles., RACING HEDDER! Not legal for use on pollution controlled vehicles. |
| Engine | Ford SB w/374 Style Heads |
| Engine Make/Size | Ford 351W |
| Finish | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic, HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| Finish Type | HTC SILVER (polished) Ceramic-metallic Coating, HTC SILVER (polished) Ceramic-metallic Coating |
| Flange Style | Standard, Standard |
| Flange Thickness | 0.375", 0.375 in. |
| Gasket # | 18550 |
| Gasket Or Seal Included | Yes, Yes |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708925000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Head Flange Gasket | 18550 |
| Head Flange Style | 374 Style Head, 374 Style Head |
| Header Finish | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic, HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| Header Material | Mild Steel, Mild Steel |
| Header Port Shape | Same As Port, Same As Port |
| Header Style | Stepped Conventional, Stepped Conventional |
| Life Cycle Status Code | Temporarily Unavailable |
| Material | Mild Steel |
| Motor Mounts (Included) | NO, No |
| Motor Mounts Included | NO, No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Notes | Dirt Late Model Race Header Ford Small Block Crate Motor, Dirt Late Model Race Header Ford Small Block Crate Motor |
| O2 Provision | No, No |
| O2 Sensors | NO, No |
| O2 Sensors Included | No |
| Package Contents | Headers, Gasket, Mounting Hardware, Set of Headers, mounting hardware and gaskets |
| Port Shape | N/A |
| Primary Tube Diameter (in) | 1.875" x 2", 1.875 in. x 2 in. |
| Primary Tube Gauge | 18g, 18g |
| Quantity | Sold as a set., Sold as a set. |
| Replacement Gasket | 18550, 18550 |
| Replacement Head Flange Gasket | 18550, 18550 |
| SDR Required Flag | N |
| Transmission Mount Included | NO |
| Transmission Mount/Crossmember (Included) | No, No |
| Transmission Mount/Crossmember Included | No |
| Tube Design | Stepped Conventional |
| Tube Diameter | 1 7/8" x 2", 1-7/8" x 2", 1-7/8 in. x 2 in. |
| Tube Direction | Down Swept |
| Tube Material Thickness | 18g, 18g |
| Tube Size | 1.875 - 2, 1-7/8" x 2", 1-7/8 in. x 2 in. |
| Tuned | Yes, Yes |
| Weld-Up | No, No |
| with A.I.R. | No |
| with A.I.R. System | No, No |
| with EGR | No, No |
| Y-Pipe Included | No, No |
| GTIN | 00732611464369 |