Hedder Sub-Flanges; MOPAR W2- Narrow (Inner Flange); D-Port; 4 in. Center-to-Center- 1 Pr.
Hedman Husler Hedders is the longest standing hedder brand on the track today. With racing pedigree that go back more than fife decades, our designers know how to design and build hedders that ensure you get every bit of power out of your engine. We offer an extensive lineup of American Muscle Car hedders, most with a selection of tube sizes to meet any racer's performance needs. With Husler's legendary good quality and championship winning performance, it's no wonder the Husler Name continues to be the first choice among drag racers ant every level of the sport.
Hedman Husler Hedders is the longest standing hedder brand on the track today. With racing pedigree that go back more than fife decades, our designers know how to design and build hedders that ensure you get every bit of power out of your engine. We offer an extensive lineup of American Muscle Car hedders, most with a selection of tube sizes to meet any racer's performance needs. With Husler's legendary good quality and championship winning performance, it's no wonder the Husler Name continues to be the first choice among drag racers ant every level of the sport.
Information:
Husler Hedders; Exhaust Flange Kit| Attributes | |
| ASIN | B000VSE7UU |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Contents | One pair of Sub-Flanges, One pair of Sub-Flanges |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Off Road |
| Engine | Mopar W2- Narrow (Inner Flange) |
| Engine Make/Size | Mopar W2 |
| Finish | Raw, Raw |
| Finish Type | Raw, Raw |
| Flange Finish | Raw, Raw |
| Flange Thickness | 0.375", 0.375 in. |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708928000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Temporarily Unavailable |
| Material | Mild Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Notes | Hedder Sub-Flanges; MOPAR W2- Narrow (Inner); D Port; 4" Center-to-Center (Pr), Hedder Sub-Flanges; MOPAR W2- Narrow (Inner); D Port; 4 in. Center-to-Center (Pr) |
| Package Contents | One pair of Sub-Flanges, One pair of Sub-Flanges |
| Port Shape | D-port, D-port |
| Product Info | Center to Center 4", Center to Center 4 in. |
| SDR Required Flag | N |
| Special Engine Notes | W2 NARROW, W2 NARROW |
| Thickness | 5/16", 5/16 in. |
| Warranty Time | 1 |
| GTIN | 00732611102209 |