Hedman Hedders has been manufacturing quality headers in the USA since 1954, and they've been manufacturing Ford Mustang headers for nearly as long as Mustangs have been on the road. Each set uses mild or stainless steel, smooth flowing, CNC mandrel bent tubes, that are hand-welded to ensure each pair is identical to the next. Hedman's unique, gasketless ball and socket collector design allows your SB Ford's exhaust system to bolt up, even if it is not perfectly aligned with the header collectors.
These HTC coated mild steel, MID-LENGTH TUBE headers fit the most iconic passenger cars to come out of Ford and Mercury between 1964-1977, with a 260-302W. Among this prestigious list is 1964-73 Ford Mustang and Falcon, '66-73 Ranchero & Torino, '69-77 Maverick, '66-70 Fairlane, '67-73 Mercury Cougar and'70-73 Comet models fitted with a 260-302W engine. These headers fit automatic transmission equipped vehicles only. The smooth 1-1/2 in., rectangle port tube design provides superior exhaust flow over factory manifolds to let your Ford Windsor block engine breathe better, and produce more low-end torque and horsepower.
Each set includes a pair of gaskets, header flange bolts and collector bolts. No collector gasket is needed.
Hedman Hedders is so confident in the quality of its headers that these headers are factory backed by a Limited Lifetime Warranty. These headers have a high temperature, POLISHED-SILVER ceramic finish that resists corrosion, and can withstand temperatures up to 1400 degree F. This finish is covered by a 5-year factory warranty, in addition to Hedman's standard lifetime header warranty.
- Handcrafted, Mild Steel Construction.
- The Short Tube Header Design Provides Good Low-End Power, and Provides Excellent Ground Clearance And Component Compatibility.
- Ball & Socket Collector Design requires No Gasket, and Allows For More Exhaust System Misalignment than Old School, Gasket-Style Header Collectors
- Includes All The Necessary Mounting Hardware, Gaskets and Reducers (exhaust adapters)
- Limted Lifetime Warranty On Construction, Five Year Warranty on Factory-Applied Header Coating!
- Proud To Say, Made In The USA, Since 1954!
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1966-1970 | Ford Fairlane |
| 1966-1970 | Ford Falcon |
| 1971-1977 | Ford Maverick |
| 1964-1973 | Ford Mustang |
| 1966-1973 | Ford Ranchero |
| 1966-1969 | Mercury Comet |
| 1967-1968 | Mercury Cougar |
| Attributes | |
| Air Conditioning | Yes, Yes, Yes |
| Application | Automotive |
| ASIN | B000V7G2FY |
| Automatic Transmission - Column | No, No, No |
| Automatic Transmission - Floor | Yes, Yes, Yes |
| Bolts/Studs Included | Yes, Yes, Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Catalytic Converter(s) Included | No, No, No |
| Coating/Finish | Metallic Ceramic |
| Collector Attachment | 2-1/2", 2-1/2 in., 2-1/2 in. |
| Collector Bolts Included | Yes, Yes, Yes |
| Collector Diameter | 2-1/2 in., 2-1/2 in. |
| Collector Size | 2-1/2", 2-1/2 in., 2-1/2 in. |
| Collector Style | Ball and Socket Style (Gasketless), BALL and SOCKET Style (Gasketless), BALL and SOCKET Style (Gasketless) |
| Collector Tube Size (in.) | 2.5 |
| Contents | Header(s), new bolts, gasket(s) to head, reducer(s) and hardware, instructions, Header(s), new bolts, gasket(s) to head, reducer(s) and hardware, instructions, Header(s), new bolts and gasket(s) to head, reducer(s) and hardware, instructions |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Crossover Pipe Included | NO, No, No |
| Cylinder Head | Stock Profile Heads, Stock Profile Heads, Stock Profile Heads |
| Cylinder Head Port Shape | Square, Square, Square |
| E.O. # | No, No |
| Emission Code | Not in CA |
| Emissions Notes | NOT LEGAL FOR STREET USE ON '75-LATER MODEL YEARS! Legal for off-road use only., NOT LEGAL FOR STREET USE ON '75-LATER MODEL YEARS! Legal for off-road use only., Not Legal For Street Use on '75-Later Model Years! Legal for off-road use only. |
| Engine | Ford SB 260-289-302W, 260-302W, Ford SB 260-289-302W, Ford SB 260-302W |
| Engine Make/Size | Ford 255-302 |
| Engine Notes | 260-302W, 260-302W, 260-302W |
| Engine Version | Ford Windsor Block (W), Ford Windsor Block (W), Ford Windsor Block (W) |
| Exhaust System Dia | 2-1/2", 2-1/2 in., 2-1/2 in. |
| Finish | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic, HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| Finish Type | HTC SILVER (polished) Ceramic-metallic Coating, HTC SILVER (polished) Ceramic-metallic Coating, HTC SILVER (polished) Ceramic-metallic Coating |
| Flange Style | Standard, Standard, Standard |
| Flange Thickness | 0.3125", 0.3125 in., 1/4 in. with 5/16 in. collector ring flange. |
| Gasket # | 27340 |
| Gasket Or Seal Included | Yes, Yes, Yes |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708925000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Head Flange Gasket | 27340 |
| Header Construction | Standard-Duty, MILD STEEL- Standard-Duty |
| Header Fasteners Included | Yes, Yes |
| Header Finish | HTC Polished Silver Ceramic-Metallic, HTC Polished Silver Ceramic-Metallic, HTC Polished Silver Ceramic-Metallic |
| Header Material | Mild Steel, Mild Steel, Mild Steel |
| Header Port Shape | Square, Square, Square |
| Header Style | Mid-Length Tube, Mid-Length Tube |
| Installation Hardware Included | Yes, Yes, Yes |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Manual Transmission - Column | No, No, No |
| Manual Transmission - Floor | No, No, No |
| Material | Steel, Mild Steel, Mild Steel |
| Motor Mounts (Included) | NO, No |
| Motor Mounts Included | NO, No, No |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes, Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Notes | 66-73 Ford Mustang 260-302W, 66-73 Ford Mustang 260-302W, 66-73 Ford Mustang 260-302W |
| Package Contents | Header(s), new bolts and gasket(s) to head, reducer(s) and hardware, instructions, Headers, ball and socket reducers (exhaust adapters), gaskets, mounting hardware, Headers, ball and socket reducers (exhaust adapters), gaskets, mounting hardware |
| Port Shape | Square, Square, Square |
| Power Steering | Yes, Yes, Yes |
| Primary Tube Diameter (in) | 1.50", 1.50 in., 1.50 in. |
| Primary Tube Gauge | 16g, 16g, 16g |
| Quantity | Sold as a pair., Sold as a pair., Sold as a pair. |
| Reducer Outlet Size | 2-1/2", 2-1/2 in., 2-1/2 in. |
| Reducers Included | Yes, Yes, Yes |
| Replacement Gasket | 27340, 27340, 27340 |
| Replacement Head Flange Gasket | 27340, 27340 |
| SDR Required Flag | N |
| Transmission Mount Included | NO |
| Transmission Mount/Crossmember (Included) | No, No |
| Transmission Mount/Crossmember Included | No |
| Tube Design | SHORT TUBES, MID-LENGTH, Standard |
| Tube Diameter | 1-1/2 in., 1-1/2" |
| Tube Direction | Down Swept |
| Tube Length | Short Tubes, Short Tubes, Short Tubes |
| Tube Material Thickness | 16g, 16g, 16g |
| Tube Size | 1.5, 1-1/2", 1-1/2 in., 1-1/2 in. |
| Tube Style | Shorty, Shorty |
| Tuned | NO, No, No |
| Variations | 88400, 88408, 88400, 88408, 88400, 88408 |
| Weld-Up | No, No, No |
| with A.I.R. | No |
| with A.I.R. System | No, No, No |
| with EGR | No, No, No |
| Y-Pipe Included | No, No, No |
| GTIN | 00732611884068 |