Since 1921, Cloyes has been the trusted leader in automotive timing systems. As a critical component of the engine's timing system, the camshaft sprockets work in unison with the timing chain, tensioners, guides, and other sprockets, to ensure precise timing. Cloyes engine timing crankshaft sprockets are precision-tooled with exact tooth geometry and a perfectly matched bore for superior fit, reliability, and long-term performance. To ensure total timing system integrity, Cloyes recommends replacing the chain along with the tensioners, guides, and sprockets during service. Trusted by professionals for over a century & backed by an industry-leading warranty and technical support.
- Features precision-tooled tooth form, bore, off-set and timing index for superior fit, reliability, and long-term performance in engine timing repairs
- CAD designed and manufactured using premium materials and heat-treated for OE-level fit and function, allowing for smooth installation and reliable performance
- Each part is extensively tested for function, fitment, and durability to ensure consistent quality and optimal performance, reducing the risk of comebacks
- Available in application-specific kit or as a stand-alone product, offering installation flexibility and convenience
- Backed by Limited Lifetime Warranty and over 100 years in engineering leadership with unmatched technical support and repair confidence in every component
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2006 | Buick Rainier |
| 2004-2005 | Cadillac CTS |
| 2002-2005 | Cadillac Escalade |
| 2003-2006 | Cadillac Escalade ESV |
| 2002-2006 | Cadillac Escalade EXT |
| 2005-2006 | Chevrolet Avalanche 1500 |
| 2005-2006 | Chevrolet Corvette |
| 2003-2007 | Chevrolet Express 1500 |
| 2005-2007 | Chevrolet Express 2500 |
| 2005-2007 | Chevrolet Express 3500 |
| 2006 | Chevrolet Impala |
| 2006 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1999-2007 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2007 | Chevrolet Silverado 1500 Classic |
| 2001-2003 | Chevrolet Silverado 1500 HD |
| 2005-2006 | Chevrolet Silverado 1500 HD |
| 2007 | Chevrolet Silverado 1500 HD Classic |
| 1999-2006 | Chevrolet Silverado 2500 |
| 2001-2006 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2007 | Chevrolet Silverado 2500 HD Classic |
| 2001-2006 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2007 | Chevrolet Silverado 3500 Classic |
| 2005 | Chevrolet Sonora |
| 2005-2006 | Chevrolet SSR |
| 2005-2006 | Chevrolet Suburban 1500 |
| 2006 | Chevrolet Suburban 2500 |
| 2005-2006 | Chevrolet Tahoe |
| 2006 | Chevrolet Trailblazer |
| 2005 | Chevrolet Trailblazer EXT |
| 2005-2007 | Chevrolet W3500 Tiltmaster |
| 2005-2007 | Chevrolet W4500 Tiltmaster |
| 2005-2006 | GMC Envoy |
| 2003-2006 | GMC Envoy XL |
| 2004-2005 | GMC Envoy XUV |
| 2003-2007 | GMC Savana 1500 |
| 2003-2007 | GMC Savana 2500 |
| 2003-2007 | GMC Savana 3500 |
| 2001-2006 | GMC Sierra 1500 |
| 2007 | GMC Sierra 1500 Classic |
| 2002-2003 | GMC Sierra 1500 HD |
| 2005-2006 | GMC Sierra 1500 HD |
| 2007 | GMC Sierra 1500 HD Classic |
| 2002-2004 | GMC Sierra 2500 |
| 2002-2006 | GMC Sierra 2500 HD |
| 2007 | GMC Sierra 2500 HD Classic |
| 2002-2006 | GMC Sierra 3500 |
| 2007 | GMC Sierra 3500 Classic |
| 2000-2007 | GMC Yukon |
| 2001-2006 | GMC Yukon XL 1500 |
| 2001-2006 | GMC Yukon XL 2500 |
| 2003-2007 | Hummer H2 |
| 2003-2006 | Isuzu Ascender |
| 2005-2006 | Pontiac Grand Prix |
| 2005-2006 | Pontiac GTO |
| 2005-2006 | Saab 9-7x |
| Attributes | |
| Adjustable | No |
| ASIN | B000CFJ5YA |
| Category | Camshafts and Valvetrain |
| Chain Row Quantity | 1 |
| Color | Gray |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483901000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Diameter | 13.97 |
| Keyway Notch | No |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Metal |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| Mount Hole Diameter | 0.38"/0.38"/0.38", 0.38"/0.38"/0.38" |
| Mount Hole Quantity | 3 |
| Mounting Hole Diameter (uom:in) | 0.38"/0.38"/0.38", 0.380, 0.380, 0.380 |
| Mounting Hole Diameter (uom:mm) | 9.652 |
| Mounting Hole Quantity | 3 |
| Original Equipment Replacement | Yes |
| Outside Diameter | 5.35", 5.35" |
| Outside Diameter (in) | 5.35" |
| Outside Diameter (uom:in) | 5.35 |
| Outside Diameter (uom:mm) | 135.88999999999999 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Engine Timing Camshaft Gears |
| Subcategory | Timing Gears |
| Thickness | 0.73" |
| Thrust Bearing Included | N/A |
| Timing Mark Quantity | 1 |
| Tooth Quantity | 44 |
| Tooth Width | 0.21", 0.21" |
| Tooth Width (in) | 0.21" |
| Tooth Width (uom:in) | 0.21 |
| Tooth Width (uom:mm) | 5.334 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Width (uom:in) | 0.73 |
| Width (uom:mm) | 18.542 |
| GTIN | 00750385801623 |