2-5/8in. TRANSMISSION TEMPERATURE; 100-260 F; MOPAR
Transmission fluid temperature is the single biggest contributing factor to the lifespan of your automatic transmission. Having an accurate, realtime measurement allows you to know when to downshift or when to take your foot out of it. Whether you're towing or simply trying to harness the power of a built or boosted motor, AutoMeter's Trans Temp Gauge will give you the most accurate possible measurement for the exact temp of your trans fluid. A single wire 1/8 in. NPT temperature sender included to be installed in your transmission, transmission pan or with an optional transmission cooler line manifold is available for easy installation into a transmission cooler hard line.
Transmission fluid temperature is the single biggest contributing factor to the lifespan of your automatic transmission. Having an accurate, realtime measurement allows you to know when to downshift or when to take your foot out of it. Whether you're towing or simply trying to harness the power of a built or boosted motor, AutoMeter's Trans Temp Gauge will give you the most accurate possible measurement for the exact temp of your trans fluid. A single wire 1/8 in. NPT temperature sender included to be installed in your transmission, transmission pan or with an optional transmission cooler line manifold is available for easy installation into a transmission cooler hard line.
- Modern LED Through-The-Dial Lighting
- 12 And 16V Compatible
- Incl. 1/8 in. NPT Temp Sender
- Incl. 3/8 And 1/2 in. NPT Adapters
- Incl. Mounting Hardware/Installation Instructions
- One-Touch Peak Recall Functionality
- Set Custom Alerts Specific To Your Vehicle
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| Anti-Glare Enclosure Included | No |
| ASIN | B00B81SGP6 |
| Bezel Color | Brushed Aluminum |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | LED |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | White |
| Electric Or Mechanical | Electric; Digital Stepper Motor |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | White, White |
| Fitting Type | 0.375 in. NPT and 0.500 in. NPT |
| Fittings Included | Yes |
| Font Color | Black |
| Gauge Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Gauge Size (mm) | 66.7 |
| Gauge Type | Transmission Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | Blue |
| Lighting Type | LED |
| Measurement | US |
| Mounting Bracket Number | 3245 |
| Movement Type | Electric Digital Stepper Motor |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | Black |
| Outer Bezel Diameter | 2.875 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Included | Yes |
| Sending Unit Number | 2258 |
| Size | 2.625 in. |
| Size (in.) | 2-5/8 |
| Sweep | Full |
| Temperature | 100-260° F |
| Type | Electrical |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074154812 |